ארגון נחזיק חזק במבצע ארצי מיוחד ליתומים מכל רחבי הארץ

ערב פסח הוא אחד מן הזמנים המשמעותיים בלוח השנה המשפחתי. האווירה הייחודית שמייצרים הימים העמוסים הללו, יוצרת מאגר של זכרונות וחוויות שבימים כתיקונם אינם נצרבים גם בכמה חודשים. כל החושים שותפים למשימה של הכנת הבית ויושביו לחג החירות וכך נצרבות השעות המאתגרות של ערב פסח בתודעה בבליל של תחושות, ריחות, טעמים, מראות וקולות.

במרבית הבתים, למרות ריבוי המשימות והמרוץ המתנהל נגד הזמן, עדיין יש קסם מתוק ומענג באותם ימים של חיזוק ה'ביחד' המשפחתי ותחושת הסיפוק המשותפת מול המשימות ההלכות ונשלמות. רגעי המנוחה ה'נחטפים' בין קרצוף לשפשוף, מלאים צחוק, שמחה ואחוות אחים. שם מושתק שואב האבק לכמה רגעים, כדי לאפשר לקולות המתוקים הלל, להיספג עמוק אל תוך ההוויה המשפחתית הבלתי נשכחת.

בבית שלהם, דווקא אוהבים את הרעש הבלתי נסבל של שואב האבק, הוא מעמעמם הוא מעמעם במעט את השקט הטעון המרחף בחלל לקירות הרחוצים. גם לבית זה, יוכנס, בעזרת ה', חג החירות בהדר, ויתקבל במיטב המחצלות והמאכלים, אך יהיה קשה לחוש את אוירת הגאולה, כמו בכל בתי ישראל. מאז שאבא ז"ל נוכח בבית כתמונה כואבת התלויה בסלון, שום שמחה אינה שלמה יותר ולכל שבת וחג נוספו תחושות של חמציות ומליחות. אמא טרודה הרבה יותר מאשר בעבר, בכל ענייני הנקיון והקניות בהעדר השותף שנשא עמה תמיד בעול ההכנות. צילילם של שמחה מהדיסקים החדשים, אותם היה קונה אבא כדי לעלות את המורל ולהמריץ את הפועלים, אינם עולים עוד מן המערכת המושבתת מזה כמה חודשים. אמא גיבורת הרוח, משתדלת ככל יכולתה לתמרן בין המשימות הרבות המוטלות עליה, לבן הטיפול בילדים התובעים תעסוקה בכל רגע נתון.

מלות הקסמים, הפועלות כתרופת פלאים ומצליחות להעלות מצב רוח שהתערער ולהפסיק ריב שהתעורר, הן המילים: " הטיול של נחזיק חזק". יותר, אין כבר צורך להוסיף, כי עצם האמירה ממלאת את הלב בצפיה ושמחה ליום המיוחל: יום בדיקת חמץ, בו מוציא ארגון "נחזיק חזק" כאלף יתומים צוהלים ליום של הנאה בלתי נשכח.

בבית שלהם, דווקא אוהבים את הרעש הבלתי נסבל של שואב האבק, הוא מעמעמם הוא מעמעם במעט את השקט הטעון המרחף בחלל לקירות הרחוצים. גם לבית זה, יוכנס, בעזרת ה', חג החירות בהדר, ויתקבל במיטב המחצלות והמאכלים, אך יהיה קשה לחוש את אוירת הגאולה, כמו בכל בתי ישראל. מאז שאבא ז" נוכח בבתי כתמונה כואבת התלויה בסלון, שום שמחה אינה שלמה יותר ולכל שבת וחג נוספו תחושות של חמציות ומליחות. אמא טרודה הרבה יותר מאשר בעבר, בכל ענייני הנקיון והקניות בהעדר השותף שנשא עמה תמיד בעול ההכנות. צילילם של שמחה מהדיסקים החדשים, אותם היה קונה אבא כדי לעלות את המורל ולהמריץ את הפועלים, אינם עולים עוד מן המערכת המושבתת מזה כמה חודשים. אמא גיבורת הרוח, משתדלת ככל יכולתה לתמרן בין המשימות הרבות המוטלות עליה, לבן הטיפול בילדים התובעים תעסוקה בכל רגע נתון.

מלות הקסמים, הפועלות כתרופת פלאים ומצליחות להעלות מצב רוח שהתערער ולהפסיק ריב שהתעורר, הן המילים: " הטיול של נחזיק חזק". יותר, אין כבר צורך להוסיף, כי עצם האמירה ממלאת את הלב בצפיה ושמחה ליום המיוחל: יום בדיקת חמץ, בו מוציא ארגון "נחזיק חזק" כאלף יתומים צוהלים ליום של הנאה בלתי נשכח.

בוקרו של י"ג בניסן, פוגש את רחובות העיר גדושים באנשים נחפזים נושאים שקי תפוחי אדמה ומגדלים של תבניות ביצים. בצד המדרכה, מנתרים באושר ילדים בגילאים שונים, כאשר אמא משגיחה עליהם בעיפות. החיוך הקלוש של אמא, מוחלף לשמחה אמיתית כאשר מתקרבות למקום קבומה שלנערות מאירות פנים ועמוסות בציוד. ארגון "נחזיק חזק" מצליח באופן בלתי מוסבר, לגייב מדי שנה ביום הכי עמוס, בנות סמינר רבות המתנדבות ללוות את הטיול במסירות ואחריות. לכל משפחה מוצמדת נערה אחראית, ובשעת הצורך אף שתיים ויותר. בנעימות, משדלות את האמא התשושה לשלוח עמן את הקטנים בהבטחה נחרצת כ תוכל להתקשר אליהן מתי שתרצה והן מצידן תהיינה ערניות למרות הרעש ותענינה לה בלי נדר.

אוטובוסים חדישים חונים בשולי הכביש ברחובות הרשיים של מספר ערים ברחבי הארץ.
באהבה והחום מעולות המתנדבות את הילדים הצוהלים אל האוטובוס, שם ממתינות להן כבר כמה הפתעות ראשוניות: ארוחת בוקר טעימה וחטיפים כצידה לדרך. ארגון "נחזיק חזק" שוקד על הכנת יום הנאה הזה, במשך חודשים ארוכים, כדי שלא יהיה בו אף לא רגע אחד דל מחוויות או אטרקציות.

כאשר מגיעים הילדים לאתר הנופש האיכותי והבטוח, אשר נשכר כולו ליום זה ע"י נחזיק חזק, קריאות השמחה מרעידות נימים אף בליבם של מפעילי המתקנים. לאורך היום כולו, חבושים בכובעי שמש ממותגים בחותם של "נחזיק חזק", מתרוצצים הילדים המשולהבים בין המתקנים, ונהנים משתיה קרה וחטיפים המוגשים להם באהבה, בכל פינה ותחת כל עץ רענן.

המתנדבות הנמרצות משגיחות על הילדים הקטנים באחריות רבה, תוך שהם מלווים את אחיהם הגדולים ושומרים את צעדיהם. בהמשך היום, כאשר יתעייפו הילדיפ מן הקפיצות והסיבובים, תחכה להם שעת מנוחה מענגת. צוות אנשי תאורה וסאונד יפרסו לאורך הדשא ציוד, ויכינו עבורם את הרקע להופעה החינוכית המרתקת שיצפו בה בהמשך.

קרירות אביבית של ערב כבר מורגשת באוויר, והילדים המאושרים מועלים לאוטובוסים שישיבו אותם הביתה, לאמא. למרות העייפות, הילדים משחזרים בקולות ותנועות את חוויות היום הגדוש שעברו, וממששים את שקיות ההפתעות שקבלו מ"נחזיק חזק".

ליל בדיקת חמץ מגיע לכל הבתים באותה העת, אך בכל בית שורה אווירה אחרת. דוד טוב או אח שעדיין נער, הבודקים חמץ במקום אבא האוהב, אינו מחזה קל עבור האלמנה והיתומים. הלב נחמץ בגעגוע, העין מוצפת בדמעות של כאב, ורק אב הרחמן יכול לשלוח את מי שימחה אותם. איש אינו יכול להשיב את האבדה אל הבית הריק, ולהחזיר את שמחת החיים וזרימתם הטבעית הפשוטה.

אך חיוך מאושר של ילדים לאחר יום עמוס הנאות, ותחושת שלווה של אמא אלמנה אשר זכתה ליום רגוע ומשוחרר מחובת הדאגה לילדים – הם זכויות בעלות משמעות עצומה בכל העלומות הנרדמות לטובת כל אותם אלו שהיו שותפים במיזם בניזם האדיר. ראשי הארגון "נחזיק חזק", הנדיבים היקרים המממנים את עליות היום, המתנדבות היקרות המתאמצות בכל יכולתן להצטרף להערכות המורכבות ואף נוסעות פיזית ומלוות את הטיול החגיגי – כל אלו זוכרים ומזכירים את כלל ישראל במתנה רבת עוצמה אשר בזכותה ובכוחה כבר נגאל. אמן.