מתנת אפיקומן לאלפי ילדי נחזיק חזק

מתנת אפיקומן לאלפי ילדי נחזיק חזק (מתוך עיתון "המודיע")

המבצע הארצי של חלוקת מתנות אפיקומן ליתומים בכל רחבי הארץ הוכתר בהצלחה, מקרית שמונה שבצפון ועד אילת שבדרום חולקו המתנות במוצאי חג ראשון של פסח ע"י עשרות מתנדבים.

יחד עם כלי הפסח אשר מרקו ונארזו בקפידה , נכרכו חוויות , זכרונות ומאורעות החג החג החולף – והונחו אף הם למשמרת. אינו דומה פסח של בטח של משפחה אחת לפסח של משפחה אחרת , ולכל אחת צרור רשמים מן החג שהוא אישי ובלעדי עבורה.
עקרת הבית המסכמת בדיוק את מבצע פסח תשע"ט מוסיפה תחינה קצרה אך רבת משמעות : " רבש"ע , הנני מודה לך על כל החסד אשר עשית עמנו , ומבקשת שכן נזכה לשנה הבאה לחוג את הפסח מתוך בריאות ונחת . ייתכן , שאף היא עצמה אינה מודעת לעומק הכוונה שעליה לטמון בתפילתה , אך יש מי שכבר נוכחו לראות עד כמה צריך להעתיר , וכיצד שום דבר בחיינו אינו מובן מאליו .

שנה היא פרק זמן ארוך מאוד , ודברים רבים יכולים להתרחש במהלכה , כמו למשל , שינוי טראגי החיים במציאות המשפחתית . דמותו של אבא , הניצב על סולם ומעלה את הארגזים של כלי פסח ליבוידעם ' בית מול העיניים , ולמרות שהוא עצמו כבר איננו בין החיים , למגינת הלב . את הכלים ימצא מי שיעלה ל'בוידעם' זו הבעיה הקטנה ביותר , הקושי הגדול . נמצא באותם תחומים בהם בהם אין לאבא שום תחליף בכל העולם .

בליל הסדר למשל , סרב היתום הצעיר בן החמש להסב אל השולחן אמא ניסתה לשדל אותו בכל דרך שהיא שיצטרף אל הציבור לכל הפחות לאמירת "ארבע הקושיות" אותן שינן כל הערב פסח במתיקות . בנקודה זו נפרץ הסכר ודמעות רבות מלאו את הפנים הקטנות והתמימות : אבל אמא , אם אני אגיד : 'טאטע איך וועל דיר פרעגן די פיר קושיות (אבא , אשאל אותך ארבע קושיות ) , זה יהיה שקר כי אבא בכלל לא פה ואי אפשר לשאול אותו את הקושיות . וגם גם הוא לא לובש את הווייסע קיטל כמו שהרבי אמר בכיתה. ואמא , אין לי בכלל ממי 'לגנוב' את האפיקומן ! ובנקודה זו הפך בכיו להיסטרי ומכמיר לב.

את דמעותיו של היתום הינוקא יכול למחות רק בעל הרחמים , זה שגזר ואף מקיים ונותן את הכוחות , אך יש מי שאינו בניחותא , קודם שהסדיר את עניין האפיקומן לילדים הצדיקים הללו.

ארגון "נחזיק חזק" פועל כדרכו , לתת את המעטפת למשפחת המתמודדת בצלו של חסר עצום . במסגרת הפעילות הענפה של הארגון בסיוע לאלמנות , בולט מאוד היחס המיוחד אורק המיוחד אותו מעניקים ראשי הארגון ליתומים ולצרכיהם הנראים קטנוניים ביחס לכאב הגדול של המבוגרים , ילד יתום ראוי למתנת אפיקומן מהודרת פי כמה מחברו שזוכה להסב עם אביו לסדר – כך החליטו בארגון 'נחזיק חזק' ומיהרו ליישם .

בשבועות הסמוכים לחג , עורכים ב'נחזיק חזק' סקר שווקים בנוגע למשחק הפופולרי ביותר העומד לכבוש את לב הצרכנים הצעירים . השיקולים המנחים את ראשי הארגון כאשר הם בודקים את היצע המשחקים הם : התאמתו לשכבות גיל מגוונות , אטרקטיבי אך לא מורכב בהוראותיו , וכן איכותי ועמיד . הענין שאינו תופס מקום בין מכלול השיקולים , הוא מחירו של המשחק . ארגון "נחזיק חזק" מאמין כי אין מחיר לחיוך של ילד יתום , והם נכונים ככל יכולתם, על מנת להעלות את החיוך על פניו.

לטובתם של ראשי הארגון נרתמים נדיבים בעלי לב חם המבינים בנחיצות המיזם וזוכים להיות את הר של אבי יתומים להעניק לבנין את מתנת האפיקומן שמוכנה עבורם . המשחק המיוחד שנבחר , כאמור , בקפידה , נעטף באריזת שי חגיגית ומצורפת אליו אגרת ברכות ואיחולים מעצימה לילדים הגיבורים.

במוצאי יום טוב ראשון של פסח מחולקים המתנות למשפחות היתומים בכל רחבי הארץ מקרית שמונה שבצפון ועד אילת שבדרום ע"י עשרות מתנדבים השליחים להעברת המתנות לבתים , בעוד האלמנה מנסה לכלכל את צעדיה ולתכנן את ימי החג הבאים באופן שגם בבית שלהם תהיה אווירה שמחה ולא משועממת ונדכאת , נשמעות נקישות על הדלת, למראה הקופסא ההדורה ותכולתה הצבעונית , נחה רוח של עליצות ושמחה על כל בני הבית . הבוגרים מתחילים בקריאת ההוראות הצעירים מערבים את החלקים באושר , האמא מחויכת ושמחה על פתרון תעסוקה מקורי ששלח עליה בורא עולם היישר למפתן הדלת .

את האמרה כי: החיים הם לא משחק ילדים, כבר חווים היתומים על בשרם בכל עת ובכל חג. ארגון "נחזיק חזק" שואף להשיב אותם, ולו לזמן מה אל כללי המשחק הטבעיים בקהילת הילדים: שמחה תמימה התלהבות ואהבה. אין זה דרך מקרה, כי הסלוגן של הארגון הוא
"משפחה אחת חזקה" כי מחוות מרגשות כגון אלו, יכולות לקראות רק בין בני משפחה אחת.